Yzop: výsadba, pěstování a péče

Yzop je aromatická rostlina, která se pěstuje v zahradě jako okrasná rostlina, pro své léčivé vlastnosti nebo jako koření. V zahradě tvoří yzop svými modrými květy velmi dobře rozpoznatelné keříky. Ve svém přirozeném prostředí je k vidění v oblastech Středozemního moře nebo v Alpách. Bude všude na vaší cestě až do nadmořské výšky 2000 m. Zde je vše, co je třeba vědět o pěstování yzopu.

Kde, kdy a jak zasadit yzop?

Tato aromatická rostlina se vysazuje na jaře nebo na podzim. Vyžaduje dobře propustnou půdu a dobré vystavení slunci. Přesto přijme výstavu v polostínu. Spíše odolný yzop lze zasadit do země, pokud negativní teploty v zimě neklesnou pod -10°C. Jinak upřednostňujte květináčovou kulturu.

Kvetení probíhá v létě, mezi červnem a srpnem. Yzop pak odhalí nádherné malé modré květy. Pokud se rozhodnete pro použití v kuchyni, listy by se měly sklízet trochu před květem. Pokud ji pěstujete pro její léčivé vlastnosti, pak by měly být kvetoucí vrcholy sklízeny během květu.

hyzope
Kredit: BethAmber / iStock

Rozhovor

Tato rostlina je velmi nenáročná na péči. Pokud je v zemi, nepotřebuje žádnou zálivku (s výjimkou případu sucha). Při pěstování v květináči postačí jen malá zálivka. Pro podporu dalšího kvetení je však nutný každoroční řez. V zimě se bude hodit i umístění mulče, který ji izoluje od chladu. Nakonec je třeba poznamenat, že obnova chodidla musí probíhat každých 5 let.

Hlavním nepřítelem yzopu je rez.

Násobení

K rozmnožení této aromatické rostliny je možné provádět řez během léta nebo vrstvení. Klidně si na zahradě vypěstujte několik rostlin yzopu, protože je to včela.

setí, sázení, pěstování, ošetřování a sklizeň

vše o „saucissonier“