výsadba, stříhání a údržba živých plotů

Cedr je jehličnan, který se pěstuje jako živý plot. Vybírá se především pro svůj velmi rychlý růst, méně však pro svou užitečnost z hlediska biodiverzity. Je to především vynikající volba, když se snažíte skrýt před zraky, zvláště když se tato obrazovka velmi dobře pěstuje ve Francii. Je také známý jako robustní stálezelený živý plot. Zde je vše, co je třeba vědět o výsadbě cedru.

Kde, kdy a jak zasadit cedr?

Ideální doba pro výsadbu cedru je na podzim. Je však možné ji vysadit brzy na jaře mimo období mrazů, zálivka by však měla být pravidelnější. Dávejte přednost slunci, i když toleruje polostín. U cedrů zakoupených v nádobách lze výsadbu provádět celoročně, vždy však mimo období mrazů. Co se týče typu půdy, není náročná, hodí se pro ni všechny druhy.

Po výsadbě umístěte k jeho patě mulč, který zabrání napadání plevele, ale také jej ochrání před chladem. Preferujte mulč na bázi borovicové kůry, i když vám postačí jakákoli jiná forma mulče.

túje
Kredity: iStock

Velikost a péče

Fáze výsadby je důležitá pro dostatečně rychlý růst. Prořezávání musí být také pravidelné a musí se provádět na jaře, když míza stoupá, aby se stimuloval růst.

Pokud svůj živý plot nestříháte, může dosáhnout výšky 20 m a bude mít kuželovitý tvar. Pro klasický tvar živého plotu prořezávejte na jaře nebo koncem léta. Zvolit si pak můžete výšku, ale i tloušťku vašeho živého plotu.

Pokud chcete růst svého živého plotu zpomalit, zastřihněte ho koncem srpna, protože tehdy míza klesá. Usnadní vám to kontrolu růstu keře.

Pozor, pokud túju seřezáváte během vzlínání mízy, může se rychle stát invazivní a problematickou, pokud máte sousedy.

Za pěkného počasí nezapomeňte přidat keřové hnojivo.

pěstovat lepkavou masožravou rostlinu

ponechte si rostlinu po Vánocích a nechte ji znovu kvést