výsadba, pěstování, údržba a prořezávání

L’if je ideální okrasný keř pro vytvoření krásných živých plotů nebo pro topiary art. Pro svou výjimečnou dlouhověkost byl odedávna spojován se smrtí jako spojnice mezi nebem a zemí. Proto se kvůli této symbolice často vyskytuje na hřbitovech. Tis je jedovatý kromě dužiny arilu, což je červená bobule produkovaná samičími exempláři. Jedovatá jsou také semena a jehlice tisu. Buďte tedy velmi ostražití.

Tis, jehličnan s výjimečnou životností

Může dosáhnout výšky až 20 metrůkdyby (Taxus baccata) je nepryskyřičný jehličnan vyskytující se v Evropě a Severní Americe. Je to strom, jehož životnost patří k nejdelším. pro ilustraci, nejstarší tis ve Francii se nachází v Bretani (Pommerit-le-Vicomte), jehož stáří se odhaduje na 1500 až 2000 let. Nejstarší tis v Evropě, 2000 let starý se nachází ve Skotsku. Tisové lesy se však v Evropě staly vzácnými kvůli toxicitě stromu. Porost tisů se nazývá ivaie.

Tis má rovný a robustní kmen korunovaný větvemi od základny. Jeho tvar je spíše nepravidelný. Tento stálezelený jehličnan se skládá z dlouhých plochých nepichlavých jehličí tmavě zelené barvy.

Jed tisu je taxialkaloid velmi nebezpečné. Podle tohoto specializované místo na stromechGalové používali tento jed k lovu a nazývali jej já voskterá by dala jméno tisu.

-li
Kredit:Matthew J Thomas/iStock

Plantáž

Uvažujete o výsadbě živého plotu? Tis je a odolný jehličnan pomalu rostoucí, který je ceněný pro své husté olistění a snadnou údržbu. Podporuje negativní teploty až do -15°C. Další výhodou je, že dobře snáší znečištění. Pro živý plot o výšce asi 1 m 80 až 2 metry respektujte a vzdálenost od 80 cm do 1 metru mezi rostlinami. Tis totiž s růstem zabírá místo a je proto nutné počítat s jeho budoucím obvodem, který může přesáhnout 4 metry. Jako izolovaný předmět, Taxus baccata je také dobrým kandidátem na topiary. Po výsadbě pravidelně zalévejte po dobu dvou let, abyste usnadnili zakořenění.

Tis je robustní strom, který oceňuje:

  • Chladná půda a vlhká atmosféra
  • Vystavení slunci nebo stínu
  • Půda kyselá nebo vápenatá
pokud topiaire
Kredity: Michel Viard/iStock

Kultura

Samice tisu vytváří jedlé jasně červené bobule (arils). Pozor, s výjimkou arilů, všechny části tisu jsou jedovaté : kůra, jehla a semínko obsažené v ovoci. Pouze karmínová dužnina se může konzumovat, když je zralá od září do prosince. Aril má sladkou a slizovou chuť, která umožňuje jeho konzumaci v džemu.
Nikdy na to nezapomeň semeno je jedovaté. Z tohoto důvodu se nedoporučuje konzumace plodů tisu. Buďte velmi ostražití a pokud máte pochybnosti, ovoce nejezte.

Bobule je oblíbená i u ptáků, kteří semena nestráví a rozsypou je. Bobule mají velmi rádi i savci a zejména koně. Jediné sousto však ano smrtící pro koňovité, protože požívají semena a jsou velmi citliví na taxin.

jestli Arille

Kredit: ajt/iStock

Prořezávání a péče o tis

U živého plotu preferujte řez brzy na jaře (stimulační řez) nebo na podzim. V topiárním umění provádějte a mírný řez v srpnu. Nezapomeňte však posbírat všechny zbytky prořezávání, abyste předešli náhodnému požití.

Tis je robustní strom, který se nebojí nemocí. Není sice příliš náročná na údržbu, ale vyžaduje zvláštní pozornost, pokud jde o zálivku na začátku života: pravidelná první dva roky a v případě sucha.

Grapefruit: výsadba, pěstování a sklizeň