výsadba, pěstování, péče a sklizeň japonských citrusů

Yuzu je ovocný strom pocházející z Japonska. Produkuje lahodné citrusové plody, jejichž zvláštní chuť je mezi mandarinkou a citronem. Yuzu je v kuchyni velmi oblíbené a zvláště ne u velkých cukrářů, kteří jej začleňují do svých rafinovaných pokrmů. Strom vyžaduje určitou údržbu, aby měl možnost ochutnat jeho sladké a pikantní plody. Zde jsou všechny naše tipy pro dobré pěstování yuzu.

Kde a kdy zasadit yuzu?

Yuzu je odolná rostlina, což je u citrusového stromu docela překvapivé. Výsadba se nejlépe provádí na jaře. V oblastech, kde jsou zimy spíše velmi chladné, je však vhodnější sázet na jaře.

Svůj strom můžete snadno nainstalovat do malé zahrady, protože jeho habitus je úzký a jeho růst je obzvláště pomalý.

Vyberte místo, které je dobře vystavené slunci a teplé. V ideálním případě by měla být půda lehká, bohatá na organickou hmotu a měla by mít kyselé až neutrální pH. Půda by měla být také dobře odvodněná.

Yuzu kvete během jara a nabízí velmi voňavé květiny, které provoní zahradu. Právě na podzim se objevují plody.

Yuzu
Kredity: Tsukamoto Kazuhiro / iStock

Jak zasadit yuzu?

Yuzu se pěstuje jak v zemi, tak v květináčích.

V zemi:

Po nalezení přirozeně kyselé půdy ji připravte a upravte. Poté vykopejte jámu o hloubce 20 až 30 cm. Přidejte trochu zeminy, spočítejte kořenový bal, aniž byste porušili kořeny a umístěte strom doprostřed jámy. Zasypte a udusejte půdu u paty stromu, aniž byste zakopali límec. Zalévejte vydatně.

Ve sklenici:

Pokud jsou zimy ve vaší oblasti drsné, může být možností výsadba kontejnerů. To vám umožní snáze chránit váš strom před chladem. Jen si musíte pamatovat čas od času přesadit strom.

Hrnec by měl být velký a na dně mít otvor. Přidejte vrstvu hliněných oblázků pro zlepšení odvodnění. Poté připravte směs 1/3 vřesové zeminy, 1/3 zahradní zeminy a nakonec 1/3 zeminy z květináče. Nainstalujte yuzu do tohoto substrátu. Utěsněte kolem chodidla.

Rozhovor

Zalévání je pro yuzu nesmírně důležité. Musí být pravidelné, aby byla půda stále vlhká. Pozor, ale nepřehánějte to.

Během léta položte dobrou vrstvu mulče, abyste zabránili odpařování vody a udrželi půdu v ​​chladu.

Několikrát ročně aplikujte speciální citrusové hnojivo: jednou brzy na jaře, než se objeví květy, na konci léta a nakonec na podzim.

Sklizeň

Sklizeň plodů yuzu obvykle probíhá na podzim. Plody můžete sbírat, když mají velmi žlutou barvu. Sklízejte je, jak potřebujete, abyste získali co nejvíce chuti a živin.

poradenství, výsadba a údržba zlatého stromu

Pachira: výsadba, pěstování a péče