výsadba a pěstování tohoto aromatického semene

Sezam je rostlina pocházející z tropických oblastí Afriky a Asie. Tato aromatická rostlina tedy není stvořena do podnebí, kde mohou být mrazy. Potřebuje také dlouhá, horká léta, aby se vytvořila semena. Sezamová rostlina může měřit až 1 m a odhaluje opadavé a oválné květy o délce 8 až 14 cm. Zde je vše, co je třeba vědět o sezamu.

Kde, kdy a jak pěstovat sezam?

Sezam potřebuje teplé a slunné místo chráněné před větrem. Půda by měla být dobře odvodněná a poměrně bohatá.

Výsev probíhá přes zimu a pokračuje až do začátku března. Nejlepší je dělat je pod krytem při okolní teplotě 20°C. Výsev do květináče je dobrou možností, jak zajistit, že substrát bude stále vlhký.

Přesazování proběhne po druhé polovině května. Když je zasadíte na zahradu, ujistěte se, že mezi každou rostlinou je mezera 15 cm.

sezam
Kredity: Wikipedie

Údržba

Zalévání musí být v prvních měsících růstu pravidelné, poté řidší, protože sezam snáší velká sucha. Vždy byste měli mít na paměti, že jde o tropickou rostlinu, která potřebuje teplo a vlhko.

Pokud jde o škůdce, k útokům dochází pouze tehdy, když rostlina roste na otevřeném poli. Navíc na zahradě může sezam trpět nemocemi, jako je Sigatoka nebo antraknóza.

Sklizeň a využití

Semena se sklízejí, když tobolky prasknou. Pro usnadnění sklizně je třeba pod tobolky nejprve umístit síťku. Semena budete moci sklízet, až dostatečně vyschnou.

Další technikou je odtrhnout nohu a vložit ji do papírového sáčku. Semena pak spadnou do toho druhého.

Sezam lze skladovat ve vzduchotěsné nádobě.

Sezam ve formě oleje zlepšuje hydrataci pokožky a vyživuje ji. Tento olej se také používá k masážím.

Semena jsou často grilovaná nebo pražená a doprovázejí saláty nebo maso. Sezamový olej se také používá při vaření a zejména v asijské kuchyni.

Kredity: iStock

Aril jelly: sladký a sladký recept

Které rostliny pro každou místnost v domě?