vše, co potřebujete vědět o šípcích

Šípek je malá bobule, která roste na podzim na určitých keřících růží a šípků. Je to jedlá bobule, ale jí se hlavně v džemu. Šípek má mnoho zdravotních výhod. Je skutečně bohatý na vitamín C a antioxidanty. Zde je vše, co je třeba vědět o šípcích.

Šípek, bobule jako žádná jiná

Šípek se objeví po odkvětu, když byl opylen. Takže se říká, že je to „ovoce“ keře, ale botanicky se plody nacházejí uvnitř bobule šípku. Ve skutečnosti jsou uvnitř bobule „semena“ nebo spíše nažky. Každá z těchto nažek nese semeno. Šípky jsou oranžově červené barvy a spíše protáhlého tvaru. Masitý exteriér tedy obsahuje nažky, ale i drobné jemné a mírně štípající chloupky. Navíc se šípku kvůli těmto chloupkům přezdívá „škrabadlo“. Mělo by to červovitý účinek, ale také by dráždilo trávicí trakt.

cynorhodon cynorrhodon
Kredity: Fotofreak75 / iStock

Výhody

Díky obsahu vitamínu C bobule posilují imunitní systém. Šípek je proto dokonalým spojencem v boji proti zimním nemocem. Pektiny a slizy přítomné v ovoci regulují tranzit a pomáhají tak zmírnit průjem a zácpu. Šípek by byl také protizánětlivý. Po dobrém vyléčení sníží bolest související s osteoartritidou, artritidou a revmatoidní artritidou. Je také dobrým diuretikem.

Jak šípek konzumovat?

Šípek se vyskytuje především ve formě džemu. Je však možné jej konzumovat v nálevu nebo pyré. Nálev uděláte tak, že šípky vydlabeme a nakrájíme na malé kousky. Přidejte je do vroucí vody a vařte 10 minut. Přefiltrujte, nechte vychladnout a konzumujte!

S nažkami je možné vyrobit růžový rostlinný olej. Šípek je skutečně plodem divoké růže Psí růže.

cynorhodon cynorrhodon
Kredity: Madeleine_Steinbach / iStock

Co jsou rostlinné alergeny?

jak se starat o madagaskarský jasmín?