Topiary: 5 vhodných odolných rostlin

Topiary art, kézako? Za tímto názvem nestojí žádný krtek ani neznámá umělecká hnutí. Topiary je jednoduše způsob, jak ořezávat keře, aby jim dal požadovaný tvar. Je to především výsada Francouzské zahrady. Některé odrůdy rostlin se však pro tento typ kreativního řezu hodí více než jiné, což vyžaduje také trochu technického know-how. Pojďme se hned podívat, které keře si vybrat pro úspěšný rustikální topiary!

topiární umění

Topiary pochází z latiny ars topiaria, což lze přeložit jako „krajinářství“. Jedná se o techniku ​​prořezávání rostlin pro dekorativní účely. Vyřezaný strom či keř pak nabývá například geometrického tvaru, nebo vypadá jako postavička či zvíře. Nejběžnějšími rostlinnými druhy pro tvorbu topiary jsou zimostráz, tis, vavřín, cypřiš, zimolez, ptačí zob, habr, cesmína a břečťan. Pojďme se podívat na pět rustikálních prvků, které se nejlépe hodí pro topiary. A nezapomeňte: před a po každém stříhání je nutné nůžky pečlivě vydezinfikovat, abyste zabránili šíření nemocí.

topiární umění
Park ve Funchalu, Madeira, Portugalsko – Kredity: Vlada_Z/iStock

1. Zimostráz

Zimostráz je topiární rostlina par excellence. Se svým stálezeleným, hustým olistěním a složeným z malých tmavě zelených listů mu nechybí přednosti, které by se pro tuto praxi propůjčily. Jeho kompaktní tvar zaručuje dobrou odolnost proti proříznutí. Jeho pomalý růst navíc umožňuje omezit frekvenci sekání. Konečně je odolný vůči znečištění i nízkým teplotám až do -20°C. Zimostráz je topiární rostlina par excellence: kulaté tvary, spirály nebo dokonce nejodvážnější znakyje to nepochybně nejznámější druh pro topiary art.

Topiary umění
Topiary art, Tulcan Ekvádor – Kredity: pxhidalgo/iStock

2. L’if

Tento jehličnan se skládá z dlouhých plochých jehlic lesklé tmavě zelené barvy. Robustní tis obecný je ideální pro strukturování kuželovitých, pyramidálních nebo spirálových architektonických forem. Jeho pomalý růst znamená, že musíte být trpěliví, abyste získali dostatečně vysoké topiary, ale přesto vám umožňuje snížit frekvenci řezu ve srovnání s jinými keři. a Taxus baccata je vybavena a výjimečnou životností až několik tisíc let. Odolává teplotám až -15°C. Tis s arilami se také dobře hodí k řezu ve formě a kužel nebo pyramida.

umělecký topaire
Kredity: CelsoDiniz/iStock

3. Ptáka obecná

Zoubek je keř, který má docela málo stálezelených nebo polostálezelených oválných listů. Hustý a keřovitý, může dosáhnout výšky až 2 m. Velmi dobře podporuje velikost! Něco málo navíc: na jaře nabízí voňavé květy. Oceňuje bohaté a nepříliš suché půdy, podporuje vápenaté půdy a znečištění. Tato odolná rostlina je odolná i teplotám v rozmezí -10°C až -30°C v závislosti na odrůdě. Privet je ideální na výrobu koule na úrovni země nebo vyvýšené koule na konci tyče.

topiární umění
Kredity: MaYcaL/iStock

4. Cypřiš

Cypřiš je vysoký jehličnan. Jeho stálezelené listy tvoří malé šupiny, které pokrývají jeho rozvětvené stonky. V dospělosti může dosáhnout výšky 5 až 18 m a maximální šířky 5 m. Jeho velká životnost mu umožňuje žít několik set let. Cypřiše nacházejí své místo v zahradách Provensálský nebo italský styl. Jinak jsou nenáročné, ale mají rády půdy odvodněné a vystavené slunci. Cypřiš je odolná rostlina, která odolává negativním teplotám až do -15°C a je odolná vůči postřikům, silnému větru a suchu. Izolovaný, jeho sloupcový a nitkovitý port umožňuje jeho zaříznutí spirála, kužel nebo pyramida.

topiární umění
Buen Retiro Park, Madrid, Španělsko – Poděkování: Nanisimova/iStock

5. Břečťan

Jakkoli se to může zdát překvapivé, břečťan je také dobrým kandidátem na topiary. Pokud má schopnost růst v rozích zahrady a odolává teplotám až -15 °C, snadno se přizpůsobí i kovové podpěře nebo zdi, jak je znázorněno na fotografii níže. Z kuřecího drátu je možné sami vyrobit požadovaný tvar. Jiné řešení DIY velmi trendy: venkovní tvary topiary nalezené v zahradních centrech. Umožňují vám získat tvar z předmětu a ne řezem… chytré! Jak pokračovat ? Tvar zasaďte do květináče a břečťan umístěte do středu v případě plnicího tvaru a po stranách pro plochou siluetu. Jak roste, veďte stonky břečťanu a často zamlžujte listy.

Topiary umění
Kredity: Alberto Masnovo/iStock

jak se starat o čínské peníze rostlin

Hylocereus undatus (dračí ovoce nebo pitaya): setí, pěstování a péče