setí, sázení, pěstování, ošetřování a sklizeň

Tamarind (Tamarindus indica) je původní strom, který dává jedlé plody. Říká se mu také tamarind nebo indická datlová palma. Vyskytuje se hlavně v Západní Indii nebo Indii, protože je to strom, který potřebuje k růstu venkovní teplotu alespoň 15 °C. Zjistěte, jak pěstovat strom tamarind.

Kde a kdy pěstovat tamarind?

Jak bylo vysvětleno v úvodu, tamarínd potřebuje ke svému rozkvětu hodně tepla. Potřebuje také slunné stanoviště, aby mohl využívat maximum světla. Není to však příliš obtížné, pokud jde o povahu půdy, za předpokladu, že je dobře odvodněná.

Ideální dobou pro výsadbu je samozřejmě jaro, kdy jsou teploty příznivé pro úpravu stromu.

Pokud začínáte se sazenicemi, stává se to vždy na jaře, ale v miniskleníku vyhřátém minimálně na 21°C.

tamarín tamarín
Kredity: klebercordeiro / iStock

Jak zasadit tamarínd?

Pro výsadbu vykopejte jámu asi 25 cm širokou a hlubokou. Opatrně oddělte kořeny od kořenového balu a stromek umístěte doprostřed jamky. Přidejte kůl, dávejte pozor, abyste nezranili kořeny. Zasypte a udusejte zeminu. Přivažte strom ke kůlu a hojně zalévejte.

Tamarindový strom je možné pěstovat v květináči ve velké nádobě s otvory na dně. Přidejte hliněné oblázky pro zlepšení odvodnění. Pokud jde o substrát, vytvořte směs 1/4 vřesové zeminy, 1/4 písku a poloviny zeminy z květináče. Opět věnujte velkou pozornost kořenům, protože jsou velmi citlivé.

Rozhovor

Jakmile se tamarind dobře usadí, vyžaduje malou údržbu. Jen to musíš pořádně doučovat, když je mladý. Po 5 letech je možné jej odvolat.

Předměty v květináčích musí být od konce podzimu chráněny, aby nezahynuly zimou. Na jaře stimulujte růst poskytnutím hnojiva bohatého na draslík a dusík.

Zálivka musí být pravidelná, zejména v prvních letech a pro subjekty v květináči. Přes zimu však přísun vody snižte.

Tamarind strom není nutné prořezávat, kromě odstranění odumřelých větví a získání pěkné siluety.

Sklizeň

Datle indická se sklízí pomocí zahradnických nůžek. Když lusky zhnědnou, je čas je vybrat. Ovoce vybírejte pečlivě, protože po sklizni přestávají dozrávat.

Pro uchování lusků je sušte na slunci a skladujte na suchém místě.

V kuchyni

Používá se tamarindová dužina přítomná v luscích. Je možné vyrábět džemy, nápoje, sorbety nebo třeba ovocné želé. Dokonce je možné vyrobit mouku vařením semínek ve vodě a následným pražením. Pak je jen promíchejte.

Ovoce usnadňuje trávení, ale pozor působí mírně projímavě.

5 ovocných živých plotů na pomoc a krmení ptáků

Yzop: výsadba, pěstování a péče