sázení, pěstování, ošetřování a sklizeň

Švestka fialová, nazývaná také třešňová, je velmi robustní ovocný strom, který za veškeré své kouzlo vděčí barvě svých listů. Na jaře odhaluje krásné kvetení, které pak ustupuje plodům. Jeho švestky vypadají jako velké třešně a jsou obzvláště voňavé a sladké. Zjistěte, jak pěstovat fialovou švestku.

Kde a kdy zasadit švestku nachovou?

Ideální čas pro výsadbu slivoně nachové je v podzim pro dobrý záběr kořenů, ale může probíhat i na jaře. Důležité je vyvarovat se období mrazů.

Preferujte dobrou expozici slunný nebo pokud jste na jihu Francie, místo v polostínu bude perfektní. Švestka nachová není náročná na kvalitu půdy. To může být neutrální až vápenaté.

Při umísťování švestky myslete na její budoucí velikost v dospělosti. Naplánujte si tedy kolem něj dostatek prostoru. Švestka může v dospělosti dosáhnout výšky 5 až 8 metrů. Výsadba je důležitým krokem, protože rozhodne o vývoji vašeho stromu, stejně jako o údržbě, kterou mu poskytnete.

švestka nachová Prunus cerasifera Pissardii
Kredity: apugach / iStock

La plantáž

  • Začněte tím, že vykopete jámu o něco širší a o něco hlubší, než je velikost kořenového balu.
  • Zpracujte půdu tak, aby byla kyprá.
  • Umístěte objekt do středu díry, aniž byste zakopali obojek, který musí být na povrchu země. U nejmladších subjektů nainstalujte kůl pro kmen.
  • Naplňte díru zahradní zeminou, udusejte ji a vytvořte kolem ní nádrž.
  • Zalévejte vydatně.

Rozhovor

Jakmile se dobře usadí, švestka-třešeň nevyžaduje velkou pozornost. Jednoduše během prvních dvou let pravidelně zalévejte na jaře. Nezapomeňte také upravit sázky, jak roste.

Pokud jde o prořezávání, probíhá každý dva až tři roky v květnu těsně po odkvětu. Odstraňte mrtvé dřevo a rozprostírat propletené větve. Pokud se rozhodnete pro razantní řez, je lepší počkat do vegetačního klidu.

švestka nachová Prunus cerasifera Pissardii
Kredity: Marina Denisenko / iStock

Sklizeň

Švestky mají stejnou fialovou barvu jako listy stromu. Sklizeň začíná v červenci a trvá do září. Provádí se podle potřeby. Zralé plody se snadno oddělují od větví a vydávají sladkou ovocnou vůni. Švestky jsou jedlé, ale kyselé a velmi šťavnaté!

tipy na pěstování a péči