ponechte si rostlinu po Vánocích a nechte ji znovu kvést

Vánoční hvězda, které se také říká vánoční hvězda, ukazuje špičkou nosu během prázdnin. To vše v červené a zelené barvě přispívá ke sváteční atmosféře tím, že dokonale ladí s dekorem. Přestože jsou jeho listeny obvykle červené, existují odrůdy bílé, růžové, žluté, krémově bílé, lososové a někdy i pestré. Pokud jde o listy, jsou vždy jasně zelené. A pokud vánoční hvězda po svátcích obvykle trucuje, není to důvod ji vyhodit! Naopak, pomocí pár gest je dokonce možné, aby znovu rozkvetla na druhé Vánoce! Objevte všechny naše rady, jak dát své vánoční hvězdě druhý život.

Měli byste vědět, že ve svém přirozeném prostředí, v Mexiku, může vánoční hvězda snadno dosáhnout výšky 2 m a někdy i více! Ve Francii se obecně pěstuje v květináčích a jeho velikost je spíše zakrslá. Díky tomu je během svátků nádhernou stolní dekorační rostlinou.

Opatření, která je třeba podniknout k udržení vánoční hvězdy naživu

Když kvetení těsně po svátcích skončí, nevyhazujte ho do koše! Abyste ji pomohli zotavit, umístěte rostlinu od ledna v chladné místnosti pak zalévejte v pravidelných intervalech až do jara.

vánoční hvězda
Kredity: Timofey Zadvornov / iStock

Když pak skončí krásné období, zálivku razantně omezte. Rostlina přechází do vegetační pauzy, jakmile začnou opadávat první listy. V tuto chvíli zastavte veškeré zavlažování. Země musí zůstat suchá celý měsíc.

Na konci tohoto měsíce rostlinu zkrátíme asi o 10 cm. Poté pokračujte v zalévání a přesuňte vánoční hvězdu na teplejší místo mezi 15 a 23 °C. Rostlina ocení dobrou vlhkost při pravidelných koupelích (voda by měla mít pokojovou teplotu), ale dávejte pozor, abyste v misce nikdy nenechali odstátou vodu. Kromě toho by místnost měla být velmi světlá.

Je také možné umístit rostlinu venku mezi květnem a zářím, pokud jsou teploty mírné, a během léta přidat trochu hnojiva.

Tip, aby se vaše vánoční hvězda znovu začervenala

Pokud máte rádi výzvy, tady je jedna! Udělat listeny vánoční hvězdy červené opravdu není snadný úkol. Pokud ho však chcete na vánočním stole vidět podruhé, máme pro vás pár tipů.

Za prvé, vánoční hvězda odhaluje své barvy, až když jsou dny krátké. Proto musí vyvarujte se umístění na přímém slunci a dokonce ho vystavit na denní světlo. V září ji pak umístěte na 10 hodin na přirozené světlo zavřít ho do skříně v úplná tma po dobu 14 hodin ! To znamená umístit jej do tmy kolem 18:00 a vynést jej druhý den ráno v 8:00. Udělejte to během osm týdnů.

Po těchto osmi týdnech se o rostlinu normálně starejte a udržujte teplotu 15 až 18 °C přes noc. Po tom všem byste měli letos o Vánocích znovu vidět, jak vaše vánoční hvězda kvete!

výsadba, stříhání a údržba živých plotů

poradenství, výsadba a údržba zlatého stromu