pěstovat lepkavou masožravou rostlinu

Rosnatka je masožravá rostlina, která svými lepkavými chloupky chytá drobný hmyz. Ti, kteří projdou příliš blízko k němu, jsou tak uvíznutí a požití. Jeho přirozené prostředí je v bažinatých oblastech. Rosnatka je přesto estetická rostlina, která si ve vašem interiéru dokonale najde své místo. Zde jsou všechny naše tipy na pěstování rosnatky.

Kde, kdy a jak rosnatku zasadit?

Ideální doba pro výsadbu rosnatky je brzy na jaře, mezi březnem a dubnem. Váš substrát by měl být blízko rašeliniště jeho přirozeného prostředí. Pokud si květináč koupíte jindy, přesadíte rostlinu příští jaro do rašeliny.

Hrnec by měl být široký a hluboký. Zemina bude složena ze 70 % rašeliny a 30 % říčního písku, aby to celé odlehčilo. Jde tedy o chudý a vlhký substrát, ale to víceméně odpovídá bažinám, ve kterých žije.

Substrát proto musí zůstat vlhký při výsadbě, ale i denně namáčením květináče.

Vyberte si slunné místo, zejména v zimě. Ale pozor, žádné horké slunce. Květináč umístěte ideálně za okno na jižní straně.

Rosnatka
Kredity: BjornStefanson / iStock

Rozhovor

Rosnatka sice pochází z bažin, ale vůbec nemá ráda vodní spršky. Voda totiž ruší lepkavý efekt chloupků. Bez tohoto lepidla se rostlina nemůže živit, protože hmyz neuvízne.

Jen musíte udržovat substrát neustále vlhký. Během letní sezóny umístěte hrnec do šálku naplněného vodou.

Každé 4 roky provádějte přesazování kompletní obnovou substrátu.

Jak rosnatka chytí svou kořist?

Kapky, které můžete vidět na rosnačce, jsou ve skutečnosti malá, lepkavá chapadla. Tyto kapičky se aktivují, jakmile se o ně hmyz otře. Po přilepení se chapadlo ovine kolem hmyzu a uvolní trávicí šťávy, aby „pohltily“ malé zvíře.

kdy a jak je sklízet?

výsadba, stříhání a údržba živých plotů