Olivier: jak ho chránit v zimě?

Pokud máte to štěstí, že máte na zahradě olivovník, možná se ptáte, jak tento strom uchovat během zimy? Olivovník skutečně potřebuje slunce, aby vzkvétal a plodil. Má však velmi dobrou odolnost v rozmezí -15 až -18°C. Olivovník se tedy ve skutečnosti neděsí chladu, ale spíše vlhkosti. Pokud se však k vlhkosti přidá i chlad, pak strom nemá moc šancí na přežití. Zde jsou naše tipy na ochranu vašeho olivovníku během zimy.

Olivovník v zemi

Pokud je váš olivovník ve vaší zahradě, bude třeba podniknout kroky, které mu pomohou přečkat drsné zimní počasí. Pokud se nacházíte v oblasti v zóně „pomerančového stromu“, měl by stačit jednoduchý strmý svah, protože teploty zůstávají mírné. Naopak v krajích, kde je tužší zima a kde déšť přichází trochu moc často, musíte být extra ostražití, abyste o svůj krásný ovocný strom nepřišli. Bylo by skutečně frustrující vidět strom, kterému trvá několik let, než dospěje, odumřít během jediné sezóny.

Zde jsou kroky, jak zabránit tomu, aby váš olivovník v zimním období trpěl:

  • Začněte tím, že kolem základny stromu vytvoříte misku pomocí zahradní zeminy. Nádrž by měla být nakloněná, aby voda netekla příliš blízko kořenů.
  • Vlhkost je nepřítelem číslo jedna olivovníku. Musí být proto od stromu odsunut, aby voda mohla snadno a rychle odtékat.
  • Aby byly kořeny chráněny před mrazem a vlhkostí, nezapomeňte kolem základny dobře mulčovat. Musíte udržet co nejvíce tepla.
Olivier
Kredity: Alexey Tyurin / iStock

L’olivier v hrnci

Pokud žijete v jižní oblasti, není v případě květináčové kultury vyžadována žádná zvláštní údržba. Zimu by měl bez problémů přežít. Postačí jej zalít, když půda zcela vyschne a umístit poblíž zdroje světla (nikoli však tepla).

Pokud žijete v oblasti s chladnějším podnebím, je nejlepší pěstovat olivovník v květináčích a s blížící se zimou přijmout několik opatření:

  • Umístěte svůj olivovník do chladné místnosti (jako je garáž) a blízko okna. Především nesmí mrznout a mít přístup ke slunci.
  • Chraňte jej před vlhkostí umístěním co nejblíže k vašemu domu a základnu mulčujte. Pokud se dá dát do garáže, není vhodné nosit stromeček v květináči doma ve vytopené místnosti.
  • Umístěte přezimovací závoj, ale bez kontaktu s listy.
  • Zastavte zalévání, pokud prší, jinak buďte velmi důkladní.

10 rychle rostoucích stromů k výsadbě na zahradě

8 tipů pro péči o pokojovou rostlinu