Meruňkový strom: výsadba, pěstování, péče a sklizeň

Meruňka je poměrně nenáročný ovocný strom. Odhaluje nádherné kvetení na jaře a lahodné sladké plody během léta. Aby byly meruňky krásné a dobré, je potřeba pár gest, ale velkou roli ve sklizni hraje počasí. Zde jsou všechny naše tipy, jak svou meruňku vypěstovat co nejlépe.

Kde a kdy pěstovat meruňku?

Meruňka preferuje středomořské oblasti, ale některé odrůdy jsou docela mrazuvzdorné! Strom vykvete bez problémů, je to spíše sklizeň meruněk, která bude v případě mrazů ohrožena.

Výsadba se obvykle provádí na začátku zimy (nebo na konci podzimu), ale je možné ji provést na jaře, přičemž je třeba zajistit zálivku. Vyberte si slunné místo a pokud možno chráněné před větrem, například u zdi. V ideálním případě bude strom směřovat na jih.

Nejdůležitější je odvodnění půdy. Meruňka je totiž velmi citlivá na vlhkost. Vyžaduje proto lehkou, písčitou a dobře propustnou půdu. To může být neutrální nebo vápenaté, na tom nezáleží.

meruňkový strom
Kredity: Professor25 / iStock

Jak zasadit meruňku?

Meruňka je mrazuvzdorná a snese negativní teploty až do -25°C. Květiny se však bojí mrazů. To je důvod, proč by plantáže měly být upřednostňovány v oblastech s mírným klimatem.

Pokud jde o výsadbu, meruňka se sází jako každý ovocný strom. Každý strom však musí být dostatečně vzdálený alespoň 1,50 m od sebe. Nezapomeňte také obohatit půdu kompostem. Jakmile je strom umístěn do otvoru, zkontrolujte, zda jeObojek je na úrovni země.

Většina meruněk je samosprašná, takže nebudete muset míchat dvě rostliny.

Rozhovor

Jakmile je meruňka dobře usazená, vyžaduje malou údržbu. Navíc nepotřebuje řez, ale je možné provést udržovací řez pro stimulaci plodnosti.

Na podzim přidejte ke kořenům stromu kompost, abyste doplnili živiny. Hrst hnojiva na jaře také pomáhá stimulovat strom.

Meruňka je citlivá na vlhkost a může být kořistí plísní a jiných bakterií. Abyste tomu zabránili, můžete hned po odkvětu nastříkat směs Bordeaux. Předejdete tak monilióze a hnilobě meruněk.

Sklizeň

Bílé a světle růžové květy meruňky se objevují mezi únorem a dubnem v závislosti na zeměpisné poloze. Toto rané kvetení má nejen výhody, protože je vystaveno rozmarům počasí a zejména pozdním mrazům. Ty ničí květy a tím i plody, které mohou vzniknout. Silné deště ovlivňují opylení.

Sklizeň obvykle probíhá v létě od června do srpna. Obecně je to náhodné, protože strom může dát 0 až 200 kg meruněk. Je mnoho faktorů, které to mohou ovlivnit, ale nejdůležitější je hnojení a klima.

vše o „saucissonier“

Jak přezimujete pokojové rostliny?