Kanibalismus v houbách: co to je?

Kanibalské houby, už jen ten koncept vyvolává úsměv a přesto je to realita. Specialisté pozorovali velmi zvláštní a znepokojivý jev ve vztazích hub. Houba sedící na klobouku jiné houby může vypadat roztomile, ale pravda je jiná. Tento mykologický kanibalismus je vlastně vztahem k parazitismu. Objevte skrytou stránku hub.

1) Co jsou kanibalské houby?

Můžeme rozlišovat dvě skupiny houby:

  • Makromycety: viditelné pouhým okem a mají tvar klasické houby, to znamená s nohou a kloboukem.
  • Mikromycety: mnohem menší, obsahují plísně a kvasinky.

Tyto dva druhy hub jsou kanibalové. Jedna z nejmenších odrůd (Hypomyces chrysospermus) se navíc nazývá „požírač hřibů“. Tato houba (Ascomycete) napadá ceps a hřiby pokrytí práškem pak bělavě žlutá živí se svým hostitelem které už nepoznáváme.

Jiné houby (Hypomyces) napadají russulae a mléčné klobouky. Stejně jako ascomycetes, oni pokrytý plísní našedlé, bílé nebo zlaté. A tak se z toho nakonec živí. Obecně se konzumaci těchto „dvojitých“ hub vyhýbá, ale podle některých labužníků někdy nabízejí trochu gastronomičtější chuť i texturu. Stále je třeba být v pokušení…

Existují desítky kanibalských hub jako pseudoboletus parasiticus, který se usazuje na sklerodermech, nebo hvězdorodý Nyctalis, který napadá rousnice a mléčné čepice, Volvariella surrecta na mlžných Clitocybech, psathyrella epimyces krmící a blokující fruktifikaci chlupatého Coprina.

Tento jev se vyskytuje i u některých běžnějších hub jako např pařížská houba, oběť obávané molice softshellové (Mycogone perniciosa). Tato houba tráví svého hostitele a mění ho v beztvarou, páchnoucí, ochablou hmotu.

houba
Kredity: Mushroom Observer / wikipedia

2) Jak se živí?

kanibalské houby absorbovat svou kořist velmi pomalu. Vědci zaznamenali výrazně živější a agresivnější chování. Pronikají do své kořisti, vylučují toxiny a enzymy a poté ji absorbují.

Většina kanibalistických hub nezpůsobuje okamžitou smrt svého hostitele. V první řadě na něm parazitují a způsobují jeho zničení která může být více či méně dlouhá. Obecně, jakmile jsou fixovány, pronikají těsně blíže k hostitelským buňkám a pomalu vstřebávat jejich obsah jako je voda a živiny, aby se dostaly ke zdroji uhlíku. Parazit využívá enzymy a toxiny k překonání obrany hostitele.

Některé jevy stále zůstávají záhadou, protože hvězdonosný Nyctalis napadá pouze velmi staré rusuly a mléčnice. Živí se pouze dál mrtvé buňky nebo naopak využívá jejich slabé stránky ? Vazby mezi komunitou hub nám umožňují porozumět různým interakcím mezi živými věcmi v přírodě. Kromě toho se kanibalské houby stávají cennými pomocníky při omezování šíření houbová onemocnění.

Zdroj

Související články:

Bonsai: jak udržovat svůj miniaturní strom?

Pilea Peperomioides: jak se starat o čínskou rostlinu peněz

Cœur de Marie: poradenství v oblasti výsadby a údržby

Grapefruit: výsadba, pěstování a sklizeň

jak se starat o čínské peníze rostlin