jasně červená, jedlá houba

Šarlatový pezize, vědecky známý jako Sarcoscypha coccinea, je malá ascomyceta ze stejné čeledi jako smrže nebo lanýže. Těžko ho přehlédnout, když nastala zima s bílou srstí, protože pézize kraluje svou šarlatově červenou barvou. Tato houba by byla první v tomto roce. I přes svou jasně červenou barvu není tato houba jedovatá. Na talířích má však spíše dekorativní než vkusné místo. Zde je to, co potřebujete vědět o šarlatové houbě pezize.

1) Jak vypadá šarlatový pezize?

Pézize je známý pro svůj zvláštní tvar jako umyvadlo. Tento zaoblený tvar je viditelná, plodná část houby a nazývá se sporofor. To obvykle měří mezi 1 a 5 cm v průměru. Plodná část je uvnitř kalíšku a právě ona dodává tento červený a zářivý lesk. Exteriér je matnější a pokrytý lehce bílou vrstvou s jemnou texturou. Šarlatový pezize může růst jednotlivě nebo ve skupinách po třech nebo čtyřech.

Tato houba se obvykle nachází na mrtvém dřevě, pohřbená v organické hmotě podrostu. Jeho noha měří asi 2 cm, a proto je zahrabaná nebo se drží starých rozkládajících se větví. Téměř průsvitná slupka je velmi křehká a velmi snadno se štěpí.

2) Jaké využití má tato houba?

Šarlatový pezize není vůbec jedovatý. Ani ona však nemá velký kulinářský zájem. Pouze jeho tvar a jeho barva svědčí o zájmu o talíř. Pro kuchaře se estetika této houby velmi dobře hodí do jídel! Šarlatový pezize prostě nemá chuť, je to naprosto neutrální jídlo. Nechte tuto houbu zdobit přírodu!

Pézize se také používá v květinových kompozicích nebo zátiších. Estetika opět svádí!

šarlatová houba pezize
Kredity: Björn S… / Flickr

3) Kde a kdy se objeví šarlatový pezize?

Tato houba se nachází na vlhkých místech nebo ve stinných oblastech zahrady, pokud je půda bohatá na humus. Ale i v podrostu a listnatých živých plotech. Houba má také velmi ráda větve lísky a javoru. Břehy řek jsou také jedním z jejich hnízdišť.

Jeho sporofor se obecně objevuje v zimě a brzy na jaře uprostřed mechů.

Zdroje : Aujardin, Wapko

Související články:

Houby: 9 druhů, které můžete bez obav sbírat

Kanibalismus v houbách: co to je?

Bordeauxská směs: nebezpečí pro přírodu?

jak pěstovat tuto pokojovou rostlinu v růžici?

s čím, kdy a jak?