Jak přezimujete pokojové rostliny?

Od začátku zimy a někdy i na konci podzimu začíná pro rostliny období odpočinku. Poté se říká, že vstoupí do dormance. A to je dobře, protože to opravdu potřebují! Tento odpočinek je skutečně nezbytný, aby se vaše rostliny na začátku jara probudily stylově. Zde jsou všechny naše tipy, jak pomoci vašim pokojovým rostlinám usnout.

Přezimování pokojových rostlin

Jakmile se teploty ochladí, rostliny venku změní svůj vzhled. Vaše pokojové rostliny však nejsou imunní vůči zimě, protože jejich potřeby se také mění. Ve skutečnosti budou potřebovat méně světla, vody a hnojiva a někdy dokonce vůbec žádné. Také je bude nutné chránit před chladem a průvanem, protože jsou na ně v tomto období citlivější.

Navíc v zimě máme tendenci kvůli topení zvyšovat teplotu v místnostech. Nezapomeňte tedy své rostliny vyměnit a nainstalovat je do chladné místnosti (mezi 13 a 18 °C) a méně světla. Neumisťujte je do blízkosti topných těles nebo oken, aby nedošlo k průvanu nebo přímému slunečnímu záření.

Navíc se vaše rostliny během sezóny nebudou hýbat. Nezapomeňte je pravidelně oprašovat suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem. Toto gesto je nezbytné pro cirkulaci vzduchu a světla mezi listy.

čištění pokojových rostlin
Kredity: SeventyFour / iStock

Jak na jaře „probudit“ rostliny?

Začátkem jara můžete začít s přesazováním všech rostlin tím, že zvolíte o něco větší květináče než ty předchozí. Jemně vyjměte rostliny z květináče a dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny. Pokud máte potíže s odstraněním hrud, můžete hrnec namočit na 15 minut do vody.

Umístěte hliněné kuličky na dno nových propíchnutých květináčů, nový kompost do poloviny a pak vycentrujte rostlinu. Vyplňte mezeru a ručně zhutněte. Poprvé zalévejte vydatně a poté postupujte podle doporučení pro váš typ rostliny.

Meruňkový strom: výsadba, pěstování, péče a sklizeň

výsadba, pěstování, údržba a rozmnožování