8 tipů pro péči o pokojovou rostlinu

Ibišek je květina, která vyžaduje určitou péči, aby kvetla. Tato jemná květina plná jemností se běžně pěstuje v květináčích v interiéru. Tento keř odhaluje nádherné květy o průměru 2 až 6 cm v jasných barvách. Jejich pět trychtýřovitých lístků nese barevné tyčinky se žlutými prašníky. Ibišek, nazývaný také althea, čínská růže nebo stromový sléz, může mít dvojité nebo jednoduché květy, být vytrvalý nebo opadavé v závislosti na odrůdě. Je důležité splnit všechny podmínky nutné pro jeho rozvoj, jinak nemusí trvat dlouho. Zde najdete 8 tipů, jak se starat o svůj pokojový ibišek.

1) Přineste mu dostatek světla

Ibišek potřebuje hodně světla, ale nikdy přímé slunce, při kterém hrozí spálení květu. Ideální je umístit jej za dobře exponované okno, ale se zatemňovacím závěsem. Aby ibišek prosperoval, potřebuje alespoň 6 hodin slunečního světla denně.

2) Zalévání

Obecně stačí jedna zálivka týdně. Pro jistotu ale zkontrolujte povrch země. Pokud je pár centimetrů suchá, je čas ji zalít. V létě, kdy jsou teploty vyšší, bude ibišek potřebovat více vody. V chladných obdobích jsou rostliny nejčastěji v klidu. Růst ibišku však pokračuje, dokud zůstává uvnitř. Pro dobrý růst musí vnitřní teplota kolísat mezi 18 a 20 °C.

3) Tropická atmosféra

Jako každá tropická rostlina ani ibišek nemá rád příliš suchá místa. Neumisťujte jej tedy do blízkosti radiátoru, abyste jej mohli zabít. V zimě je velmi důležité ji každý den zamlžit čerstvou vodou. Rostlinu můžete umístit i nad hliněné oblázky. Voda, která se odpaří z kuliček, tedy poskytne rostlině vlhkou atmosféru. Pokud vidíte opadaná poupata, aniž by květy ještě rozkvetly, vzduch je příliš suchý.

4) Zvadlé květiny

Pro zdravý ibišek je důležité odstraňovat odkvetlé květy za pochodu.

ibišek
Kredity: jirkau / Pixabay

5) Velikost

Na jaře rostlinu seřízněte, abyste podpořili vývoj a kvetení ibišku.

6) Přidání hnojiva

V období růstu přineste draslík, podpoříte tím její kvetení. Postačí dřevěný popel nebo mořské řasy.

7) Přesazování

Ibišek má rád stísněnost. Nepřesazujte po koupi, ale až po roce a na konci zimy. Květináč by měl být o něco větší a půda by měla dobře odtékat. Vřesová zemina je dobrou alternativou.

8) Za slunečných dnů jej vyndejte

Od jara a až bude dostatečně teplo (alespoň 18°C), můžete ibišek vynést ven na světlo. Chraňte jej však před přímým slunečním zářením a silným větrem!

Zdroj

Související články:

Amaryllis: poradenství, výsadba, údržba a kvetení

10 nejkrásnějších zimních květin na vaší zahradě

Jaké květiny a jaké rostliny na můj balkón v zimě?

Olivier: jak ho chránit v zimě?

tipy na pěstování a péči